Nostalgia

Dijital Yörükler

DIJITAL GÖÇER HAYAT, OH NE RAHAT!

February 2, 2012

Dünyada yeni bir yaşam stili gelişti. Merkezden bağımsız hayat tarzını tercih edenler, kendilerine ‘dijital göçebe’ diyor.

İşlerini ofislerde değil, canlarının istediği bir yerde yapıyorlar. İnternet bağlantısının ve laptoplarının olması yeterli. Türkiye’nin ilk dijital göçerleri Özlem ve Çağdaş Ercan çifti, İstanbul’dan Antalya’ya göç etmiş. Kurdukları elvedaofis.com sitesiyle başkalarına da göç etmenin yollarını anlatıyorlar.

İnternet ve dizüstü bilgisayarların yaygınlaşması birçok insanın “location independens/mekândan bağımsız” hayat tarzını tercih etmesini sağladı. Bu insanlar kendilerine “dijital göçebe” (digital nomads) veya “teknoloji göçebeleri” (technomads) diyor.

Türkiye’de yeni duyulmaya başlayan dijital göçebelik, aslında ‘home ofis’in bir üst basamağı. Evden iş yapanlar “İnternet bağlantısı olduğu sürece evin nerede olduğu ne fark eder ki!” dedi ve şehir şehir dolaşmaya başladı. Merak ettikleri ülkelerde, adalarda, sahil kasabalarında canları istediği kadar yaşıyorlar. Sıkılınca da başka bir yere gidiyorlar. Ama bu yer değişikliği onların işlerini aksatmasına sebep olmuyor.

Dijital göçebelerin en meşhuru İngiliz Woodward ailesi. Lea ve Jonathan çifti Londra’da yaşarken 2007 yılında göç etmeye karar vermiş. 3 yıl içinde sırasıyla Tayland, Güney Afrika ve Karayipler’de yaşamışlar. Artık 2009 yılının son günlerinde doğan küçük bebekleriyle birlikte göçecekler. Londra’da yönetici danışmanlığı ve grafikerlik yapan çift şimdi internet üzerinden yaptıkları işlerle para kazanıyor. Çok popüler bir siteleri var. Burada dijital göçebe olmak isteyenlere yardımcı oluyorlar. Dijital göçebeliğin yolunu, internetten para kazanmanın yöntemlerini anlatıyorlar. Sitelerinin dünyanın dört bir tarafından takipçileri var. Özlem Ercan da onlardan biri.

Özlem ve Çağdaş Ercan çifti internet üzerinden satış-reklam ve pazarlama işi yapıyor. Önümüzdeki yıl Güney Afrika’da yaşamayı planlıyorlar. Dijital göçerler dünyayı dolaşıyor, gittikleri yerde canları istediği kadar yaşıyor.

***

İngiliz Woodward ailesi Tayland’dan sonra şimdilik Dubai’de ikamet ediyor.

Bizim dijital göçebeler: Dijital Yörükler

Özlem Ercan, dijital bir göçebe olmakla kalmamış sitenin Türkçe versiyonunu yapmış: http://www.elvedaofis.com. Eşi ve kızı Ece’yle birlikte bir yıl önce İstanbul’dan Antalya’ya taşınmışlar. Hedefleri 2 yıla kadar Güney Afrika’ya gitmek. Böylece dünyayı dolaşmayı planlıyorlar. Ercan, yıllarca pazarlama ve halkla ilişkiler alanında çalışmış. Ofis hayatına veda ederken bir şirketin kurumsal iletişim müdürüymüş. Eşi ise satış temsilciliği yapıyormuş. Sabah erkenden işe gidiyor, akşam çocuğu okuldan alıyor, yemek yiyor, televizyon izliyor, alışveriş merkezine gidiyormuş… Kısacası monoton bir şehir hayatı yaşıyorlarmış. Bir yıl önce bu durumdan kurtulmaya karar vermişler. Ama körü körüne bir maceraya atılmamışlar. Önce bir şirket kurmuş, internet üzerinden pazarlama ve reklamcılık yapmaya başlamışlar. Geçimlerini sağlayabileceklerine emin oldukları anda taşınmışlar.

Dijital yörüklerimizden biri de Erkan Uslu. Aslında Uslu, işin daha başında. “Home ofis” çalışıyor. Elveda ofis diyenlerden yani. O da Antalya’da yaşıyor. Bursa’da yaşayan Emre Bilgi ile ortak bir teknoloji şirketi kurmuşlar. Tasarımcılarının biri İstanbul’da, diğerleri Bursa ve Denizli’de oturuyor. Uslu, geleceğin çalışma stilini uyguladıklarını söylüyor.

Sony Avrupa’da uzman yöneticisi olarak çalışan Ercüment Büyükşener, twitter’ine “Şu an Bebek sahilinde kahvemi yudumlarken aylık raporumu yazıyorum.” diye not bırakıyor. Eski iş arkadaşları ise gıptayla okuyor ve yorum yazıyor. Büyükşener, merkezi Belçika’da bulunan şirketin işlerini İstanbul’dan yürütüyor. Bebek sahilindeki çay bahçeleri, vapurun püfür püfür esen güvertesi onun işini yaptığı mekânları olmuş. Büyükşener’in bir de kendi şirketi var. Dijital iletişim hizmetleri veren şirketinin ortağı eşi. Dijital göçebeler, mesai ve müdür baskısı olmadığı için yetiştirebildiği sürece farklı işler de yapabiliyor.

Büyükşener, “Gününüz nasıl geçiyor?” sorumuza şu cevabı veriyor: Genelde dışarıdayım. Mesela bugün canım deniz manzarası isterse deniz kenarına, daha sessiz sakin bir yer isterse herhangi bir kütüphaneye gidip çalışabilirim. Bu nedenle gün içinde değişkenlik gösteren bir yapıya sahibim. Tabii gittiğim her yerde bir sürü farklı insanla tanışmak, sohbet etmek ise ayrı bir keyif…

Batı’da dijital göçebelik üzerine akademik çalışmalar başlamış bile. Drew Jones dijital göçebeler için iş çözümleri geliştiriyor. Makaleleri ilgiyle takip ediliyor. Dijital göçerlerin geçim kaynağı sanal ortam. Dolayısıyla dijital güvenlik onlar için çok önemli. Sırf onlara hizmet veren şirketler var. Bir dijital göçer olan ve bu güvenlik şirketlerinden birinin iş geliştirme başkan yardımcılığını yapan Neville Pattinson’un blogu da yoğun ilgi görüyor.

Not: İnternetten Alıntı Bir yazıdır.

Show More
Check Also
Close
Back to top button
Türkçe - عربى -فارسی