Nostalgia

Kadim Dostum Jaidon bin Romli-Johar Bahru dan Kuşadasına

June 25, 2016.

Jaidon bin Romli, 1964, Johar Bahru Eyaleti, Mersing ilçesi, Malezya.. Muhammed bin Emin, 1964 Pahang Eyaleti, Malezya.. Türkiyenin UNESCO’yla işbirliği çerçevesinde Malezya’ya tahsis ettiği bursu kazanarak İstanbula gelen iki genç. İkisi de Çapa Tıp Fakültesinde okuma hakkı kazanmış ama önce 1 yıl TÖMER’de Türkçe öğrenmeleri gerekiyor.

1984-1985 yılının sonbaharında Beyazıt meydanında karşılaşıyoruz. Önce ingilizce birkaç dostluk sözü, derken arkasından öğle yemeği kuyruğunda ilerleyen sohbet. Ve zaman içinde öğle yemekleri beraberliği daha sonra Mevlana-kapıdaki öğrenci evinde birlikte kalmaya doğru evriliyor.

32-Yıllık-Malezyalı-Dostlarım-0.jpg
Merhum Ali Şensoyun evinde Malezyalı Öğrenci Arkadaşlarımla, 1986

Evlendikten sonra, öğrenci evinden ayrılıyorum, ama 1984-1989 aralığında hep görüşüyoruz. 1988 yılında onların sayesinde hayatımın ilk yurt dışı gezisi İstanbul-Kuala Lumpur (Malaysian Airlines) ve 12 saat sürüyor. İlkler unutulmaz. Ondan sonra belki binlerce mil yolculuk yaptım, ama o ilk seyahat ve Kuala Lumpurda Malezyalıların ilgisi, dostluğu orada on gün süre içinde yaşadıklarım Dünya hayatı adına unutamadığım en tatlı anılar olarak hatırat haznemde yer almaya devam ediyor.

1988 mezuniyet, arkasından içişlerinde göreve intisap ve İstanbul’dan ayrılış.. Yine telefonla görüşmelerimiz devam etti. Onlarda 1991 yılında mezun olup ülkelerine döndüler. Bu defa posta yoluyla haberleşmemiz devam etti.. Ancak, sık sık görev yeri ve adres değişikliği nedeniyle 1994’ten sonra haberleşmemiz kesiliyor… Taki bilgi çağının ilk habercileri Türkiye’ye gelinceye kadar. İnternete bağlanan ilk ilçe olarak Kuyucak’ta görevliyken, internetin büyüsüne kapılmış, yeni programları keşfederken, ICQ isimli bir chat uygulamasıyla Dünyanın değişik yerlerinden insanlarla tanışmanın ve yazışmanın zevkiyle gece yarılarını ederken, Malezyalı birkaç kişiyle de tanışıp, herkese jaidonu soruyorum. 3-4 aylık bir ısrardan sonra, bir gün Jaidon bir Romli’den beklenen mesaj hem de Türkçe geliyor:

  • Abi nasilsin?

Tabii jaidon’u bulmak, Emini, Gazaliyi, Bahuriddini, Azmizan’ı ve yolu bizim Mevlanakapı’daki bekar evine yolu düşen o tarihlerdeki bütün Malezyalıları bulmak anlamına geliyordu.

Oda arkadaşım, Jaidon evlenmişti, iki çocuk sahibiydi, Johor eyalet sultanının başhekimi olmuştu. Ölümcül bir kazayı yeni atlatmışlardı. Emin ise mecburi görevini tazminat ödeyerek yarım bırakmış, Pahang’da özel bir muayenehane açmıştı. Diğer tıpçılardan ise özel polikilnikte çalışan, saglık bakanlığında üst düzey görev yapan, doktorluğu bırakıp turizmcilik yapan vs hepsinden haberdar olmuş olduk.

Jaidon “yeryüzü doktorları” malezye şubesinde etkin birisi olduğu için İranda yaşanan bir deprem dolayısıyla İran’a gelmiş, bir yıl sonrada aynı organizasyonla için İstanbul’a gelmişti. Bir grup Malezyalı doktorla birlikte. Sene 1999.Ankara’dan arabaya atlayıp misafirleri karşılamaya gidiyorum. Yıllar sonra tekrar İstanbul hatıralarını birlikte yaşayıp, heyetteki değerli doktorlarla da tanışıyoruz. Prof. Cemil, psikiyatri alanında Kelantan eyaletinde bir üniversitede hoca. Cemil’in en büyük hediyesi Malik Bedri’nin “Contemplation” isimli kitabı oluyor. Hayatımı etkileyen kitaplardan birisi olarak rafımda 4. Defa okunmak üzere sırasını bekliyor.

1999-2009 arasında Jaidon birkaç defa yine aynı organizasyonla İstanbul’a geliyor ve yine hep gidip görüşüyoruz. Ancak kader bu defa sırayı bize takdir ediyor, 2009 Singapurda uluslararası e-Devlet organizasyonuna konuşmacı olarak davetliyim. Ve o günlerde THY’nin bir kampanyası ile Singapur’a gidiş-dönüş 500 $ gitmek mümkün. Eşim ve 3 yaşındaki Yusuf’u da alıyorum ve Singapur’daki sunumdan sonra, Johor’a geçiyoruz. Singapur adası boğaz köprüsü benzeri bir köprüyle Johor Bahru’ya bağlı. Zamanında Malezyanın bir eyaleti olan Singapur bir İngiliz oyunu ile ana kıtadan ayrılıp bağımsız yapılıyor. Ancak, adada hatırı sayılır miktarda müslüman Malaylar da yaşıyor. Jaidunun kız kardeşinin oğlu da bunlardan birisi. Bizi otelimizden alıp Johor Bahru’ya Mersing’e dayısına teslim ediyor.

Jaidon ertesi gün izin alarak 1 hafta boyunca bütün Malezyayı gezdiriyor, üstelik eski arkadaşlarımızın evlerine uğrayarak. Bu da yine ayrı bir blog sayfasının konusu.

Blog-Test-1.jpg
Jaidon bin Romli 2008, İstanbul’da Görüşme

Jaidon Bin Romli 2007 Istanbul Ziyareti

Ben bu blogda yeni

Ben bu blogda yeni bir olayı Haziranın ilk haftası tekrar Kuşadasında Jaidon kardeşimle görüşmemizi anlatacağım.

jaidon Kusadasi-2
Kuşadası, 4 Haziran 2016

Kuşadası, 4 Haziran, 2016

Show More
Check Also
Close
Back to top button
Türkçe - عربى -فارسی