Nostalgia

Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesinde İnternet Haftası Etkinlikleri

April 20, 2009.

İNTERNET HAFTASI ve SUNUŞ

 
 
Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi’nin davetlisi olarak dün gece saat 22’de Karamana geldik.
Akşam yemeğinde Prof. Mehmet Karataş, Öğretim görevlileri Hakan bey ve Yüksel Çelik’in ev sahipliğinde Hatuniye Medresesinde misafir edildik. Medrese Osmanlı Sultanı Murat Hüdavendigar’ın kızı, Karamanoğlu Alaaddin Bey’in karısı Nefise Sultan tarafından, 1382 yılında yaptırılmıştır. Böyle tarihi ve manevi değeri olan bir mekanın bir lokantaya tahsisi yerine kültürel etkinliklerin yapılacağı bir başka işe tahsis edilseydi, Nefise Sultanın ruhu şad edilmiş olurdu.
 
 
 
İnternet etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen ilk toplantının saat 10.30’da başlayan birinci bölümünde konuşmacı olarak katıldım. Son beş yılda e-Devlet misyonerliği adına katıldığım yurt içindeki 37. toplamda ise 47. program olmuş oldu.
 
Konuşmada e-Devletin tarihi süreci, mevcut sorunları yanında başarılı ülke örneklerine temas ettim. Daha sonra Başbakanlıkça önceliklendirilen 11 e-devlet projesi ile ilgili kısa bilgi verdim.

İçlerinde kamu görevlileri ve üniversite yöneticilerinin de yer aldığı toplantıyayaklaşık 100 kişinin iştirak etti. Öğrencilerin ilgisi büyük oldu. Yirmi civarında soru sorulması konuya olan ilginin bir yansımasıydı. Toplantı sonunda soru soran 15 öğrenciye kurayla hediye dağıtılması (flash memory, bilgisayor hoparlörü v.b) bu tip toplantılarda ilk defa karşılaştığım ilginç bir uygulamaydı.

Toplantının oturum başkanlığını daveti yapan ve organizasyonu gerçekleştiren rektör yardımcısı Prof. Mehmet KARATAŞ yaptı.

İkini sunuşu ise Recep USALAN Yurt dışına e-Ticaret Projesi ve bu projenin özellikle gençlerin gelecekte iş geliştirme planlarına etkisi açısından detaylı olarak ele aldı.

KARAMANIN MEŞHURLARI

Karaman Konya gibi devasa bir şehrin yakınında olmanın talihsizliğini her alanda yaşıyor. Buna tanıtım eksikliği de eklenince Karamanın meşhur özelliklerini tam tanıyamamış oluyoruz. Oysa;

-Meşhur Piri Reis (Ünlü Osmanlı Amirali olup 1513’de çizdiği Dünya haritasıyla meşhurdur. Bu haritada hem Güney Amerika hem Kuzey Amerike görünüyor)

Karamanoğlu Mehmet Bey

-Karamanoğlu Mehmetbey, (Türkçeyi resmi dil olarak ilk defa ilan eden Türk beyi). Üniversiteye de adını veren bu Türk beyinin “Bugünden geru divanda, dergahta, bargahta, mecliste ve meydanda Türkçeden başka bir dil kullanılmayacaktır” deyu ferman buyurduğu 13 Mayıs 1277 Türk devlet idaresinde Türkçe kullanılmaktadır. Bilindiği üzere Selçuklu saraylarında edebi dil olarak Farsça, resmi yazışmalarda ise Arapça kullanılıyordu.

Karamanda 2006 yılında kurulan üniversite adını bu beyin isminden almaktadır.13 Mayıs her yıl Türk Dil Bayramı olarak kutlanmaktadır. Rektör Sabri Gökmen, yeni atılımlarından birisi olarak müstakil bir edebiyat fakültesi kurulması ve bu fakültenin Türk dili üzerine ülkenin en önemli fakültesi olmasını hedeflediklerini ifade etti.

-Mevlana’nın annesinin ve kardeşlerinin mezarları Karamanda Mader-i Mevlana (Aktekke) Camii içinde yer alan türbede bulunmaktadır. Bilindiği üzere Mevlananın babasının Afganistanın Belh şehrinden başlayan yolculuğu Konya’da nihayetlenmeden önce o zamanki adı “Larende” olan Karamanda uzun yıllar ikamet ediyor.

Mevlana’nın Annesinin Türbesinin Bulunduğu Cami, Rektör Bey ve Bölüm Başkanları İle

-Karaman kurtuluş savaşı sonrasında yaşanan mübadele hadisesine kadar Ermeni, Rum ve Türklerin içiçe yüzyıllardır birlikte yaşadıkları bir yer. Aktekke camiinin bir kaç yüz metre ilerisinde Rum ve Ermeni kiliseleri görmek mümkündür. (Ermeni kilisesi hala ayakta).

Ayrıca Yunanistan başbakanı Konstantin Karamanlis’in (Karaman-lis, Yunancada Karamanlı demek) ailesi Karamanın içinde yaşamaştır. Karamanlisin dedesine ait olan üzeri çinko kaplamalı ev hala ayaktadır ve rivayet edildiğine göre Karamanlis ailesi arada bir gelip burayı ziyaret etmektedir.

-Tartan evi: 1809 yılında şehir eşrafından Emin Ağa’nın yaptırdığı bu konak, özel idare tarafından restore edilip ziyarete açılmıştır.

Tartan Evinin İçerden Görüntüsü

Rivayete göre ikinci eşini İstanbuldan alan Emin Ağa, eşinin gönlünü etmek ve İstanbul hasretini gidermek üzere Konağın ikinci katının tavanının zamanın en meşhur Ermeni ressamlarına İstanbul manzaralarıyla bezetmiştir.

Tartan Efendiyle 150 yıl sonrasında zaman tünelinde bir sohbet!

Ev Konya’ya gidildiğinde mutlaka ziyaret edilmelidir. Tartan evi bana Hindistandaki Taj Mahali hatırlattı. Bilindiği gibi Dünyanın yeni tespit edilen 7 harikasından birisi kabul edilen bu türbeyi Cihangir Şah eşi Mumtaz Mahala olan sevgisinin bir sembolü olarak inşa ettirmiştir.

6 Aralık, 2008, Taj Mahal, Agra

-Elma, Her ne kadar, Amasya, Tokat gibi iller elmasıyla meşhur olsa da bir ziraat profösörü olan Rektör beyin ifadesine göre Türkiye’nin en lezzetli elması Karamanda yetişmekte ve ilde hatırı sayılır bir yekun istihsal edilmektedir. Bu yıl ilk defa Ekim ayında Üniversite Elma sempozyumu düzenlemektedir.

-Mağaralar, Karaman ayrıca mağaralarıyla da meşhurdur. Türkiyenin en uzun mağarasının Karamanda olduğu ifade edilmiştir.

-Karaman ayrıca Anadolunun ilk kiliselerine sahiptir ve köylerinde orjinal haliyle muhafaza edilmektedir.

SON NOTLAR-AKILDA KALANLAR

20 Nisan 2009, Erdemli-Konya yolculuklarında her zaman otobüsümüzün otogara 5-10 dakika uğrayıp geçtiği bir şehir imajıyla muhayyilemde yer ederken bu defa, yeni üniversitesi, heyecanlı
Rektörü ve ekibi, dinamik ve genç öğrenci kitlesiyle zihnimde yeniden hayat buldu.

İddialı bir ekip, şehrin diğer mülki ve mahalli yöneticileriyle işbirliği geliştirebilirse, Karamanın tarihteki güçlü ve etkin günlerine kavuşması için önemli adımlar atabilir.

Mevlana’yı hepimiz biliriz (Bütün Dünya bilir) ama Mevlana’nın annesinin Karamanda metfun olduğunu çok azımız bilmekteyiz. Biz de ancak Karaman e-devlet etkinliklerinden sonra bu az grubun içine girebildik.

Üniversite Heyetiyle Vedalaşırken..

Etkinlikle ilgili detaylı bilgilere Üniversitenin sayfasından ulaşabilirsiniz.

20.04.2009, 23.55, Ankara, Atatürk Sitesi.

Show More
Check Also
Close
Back to top button
Türkçe - عربى -فارسی